Soubory cookie nám pomáhají zlepšovat naše webové stránky. Přečtěte si naše zásady používání souborů cookie .

Nápověda online

Objem

Poznámka: Tato funkce se může lišit podle toho, jaký máte model.

Úložný prostor na NAS se skládá z logických svazků, které se skládají z jednoho disku nebo více discích dohromady společně. Zde můžete nastavit nový úložný prostor pro NAS a podle vašich potřeb ochrany údajů, zvolit nejvhodnější typ pole RAID. V zájmu zachování integrity dat, můžete používat pouze interní disky při vytváření úložný prostor pro váš NAS. ADM nepodporuje použití externích disků pro úložný prostor.

Připomenutí: Možnosti nastavení RAID polí závisí na konkrétním modelu NAS serveru a počtu vložených pevných disků.

Pro nové úložiště ADM nabízí následující dvě možnosti:

 • Rychlá instalace: Stačí pouze zadat požadavky na úložný prostor (tj. chcete mít vyšší úroveň ochrany dat). A na základě toho ADM automaticky vytvoří úložiště a nastaví vhodné RAID pole.
 • Pokročilé nastavení: Na základě aktuálního počtu disků, můžete ručně vybrat typ pole RAID nebo nastavit spare disk.

Připomenutí: Při vytváření úložiště doporučujeme použít stejně velké pevné disky.


 • RAID Scrubbing: Funkce Čištění dat RAID detekuje integritu a konzistenci dat na jednotkách RAID 5 a RAID 6. Pravidelné používání této funkce pomáhá ověřovat integritu vašich dat a opravovat nekonzistence. Pokud je nalezen problém, který nelze opravit, vaše zařízení NAS vás ihned varuje, aby bylo možné včas reagovat na nečekané potíže.
 • Pokud je systém vypnutý, funkce Čištění dat RAID bude deaktivována.

 • Správa mezipaměti SSD: Běžné pevné disky nejsou tak rychlé, jako jednotky SSD. Naopak kapacita a životnost jednotek SSD nejsou tak dobré, jako u tradičních pevných disků. Nejlepším způsobem, jak zkombinovat výhody těchto dvou světů, je ukládání do mezipaměti SSD. Funkce mezipaměti SSD ukládá často používaná souborová data do SSD a tím optimalizuje čas odezvy a rychlosti přenosu, když uživatelé přistupují k datům.
 • Zařízení ASUSTOR NAS* podporuje režim přístupu do mezipaměti pouze pro čtení a čtení-zápis. Po použití průvodce instalací můžete snadno přistupovat ke své paměti a dosáhnout optimální rovnováhu kapacity a výkonnosti.

  1. Režim pouze pro čtení: podporuje 1 až 4 SSD disky, výchozí je RAID 0. Data z vyrovnávací paměti SSD pro čtení jsou zkopírována ze svazku, takže pokud SSD je nečitelný nebo vysunete jednotku SSD cache, nedojde k žádné ztrátě dat.
  2. Režim čtení a zápisu: podporuje dvě až čtyři jednotky SSD, dvě jednotky SSD budou používat RAID 1, tři jednotky SSD budou používat RAID 5 a čtyři jednotky SSD budou používat RAID 10. Pokud je jeden SSD nečitelný nebo vysunete disk SSD cache, ADM začne zapisovat data z cache SSD do svazku. Pokud systém dokončí zápis dat, nedojde k žádné ztrátě dat.
  3. * Podporované modely: Řady AS31/32/50/51/52/53/61/62/63/64/65/66/70/71

  Poznámka: Při instalaci jednotky SSD cache na svazek zastaví se všechny související služby, pokud je na svazku spuštěno více služeb, může být dokončení instalace jednotky SSD cache delší.

O RAID

S cílem zajistit optimální využití úložného prostoru a ochranu dat, ADM podporuje několik úrovní RAID a umožňuje vybrat vhodnou úroveň pro vaše potřeby. Následující úrovně jsou podporovány ADM:


Typy svazků bez RAID

 • Single: Pouze používá jeden disk pro vytvoření úložného prostoru.
 • JBOD: zkratka pro "jen souhrn disků", JBOD využívá kombinace dvou nebo více disků k vytvoření úložného prostoru.Celková kapacita je součtem kapacity všech disků.Výhodou tohoto uspořádání je, že umožňuje použít různé velikosti disků dohromady a nabízí velké množství úložného prostoru.Nevýhodou je, že nenabízí žádný druh ochrany dat.

Typy svazků s RAID

 • RAID 0: Používá kombinaci dvou nebo více disků k vytvoření úložného prostoru.Celková kapacita je součtem kapacity všech disků.Výhodou tohoto uspořádání je to, že umožňuje použít různé velikosti disků dohromady a nabízí velké množství úložného prostoru. Data v RAID 0 jsou přístupná souběžně, což poskytuje lepší výkon. Nevýhodou je, že RAID 0 nenabízí žádný druh ochrany dat.
 • RAID 1: Používá kombinaci dvou disků. Obsah na jednom disku je totožný s obsahem na druhém disku. V případě výpadku jednoho proto nepřijdete o svá data.

  Celkem k dispozici úložný prostor = (velikost menší disku) * (1)


 • RAID 5: Kombinuje tři nebo více disků k vytvoření úložného prostoru. Toto pole je schopno nahradit výpadek jednoho z pevných disků, nikoli však více.

  Celkem k dispozici úložný prostor = (velikost nejmenšího disku) * (celkový počet disků - 1)


 • RAID 6: Kombinuje čtyři a více disků k vytvoření úložného pole. Využívá tzv. parity a je schopno přečkat výpadek dvou diskl bez ztráty dat. Jen v případě minimálního množství disků je efektivní jako RAID 1, protože defakto dochází ke zrcadlení.

  Celkem k dispozici úložný prostor = (velikost nejmenšího disku) * (celkový počet disků - 2)


 • RAID 10 (1+0): Kombinuje čtyři nebo více disků k vytvoření úložného prostoru. Nejdříve se pevné disky zrcadlí jako v případě RAID 1 a pak se spokují jako v RAID 0 pro optimalizaci výkonu.

  Celkem k dispozici úložný prostor = (velikost nejmenšího disku) * (celkový počet disků / 2)


SSD Trim

Enable SSD Trim umožňuje SSD instalovaným na NAS udržovat stabilní výkon čtení / zápisu a současně kontrolovat frekvenci přepisování na konkrétní bloky, čímž prodlužuje životnost SSD.

Poznámka:
 • Tato funkce je k dispozici pouze v následujících modelech: AS31/32/50/51/52/53/61/62/63/64/65/66/70/71 série.
 • Při použití SSD v konfiguraci svazku Single, JBOD nebo RAID 0/1/10 se automaticky aktivuje příkaz Oříznout.
 • Funkce TRIM v konfiguraci RAID 5 a 6 lze povolit pouze na discích SSD s podporou DZAT (Deterministic Read Zero After TRIM). Podrobnosti o podpoře DZAT získáte od výrobce disků SSD.

Připomenutí:

 1. Maximální velikost jednoho svazku řady AS10, AS-2, AS-3: 16 TB
 2. Uživatelé, kteří chtějí upgradovat z ADM 2.X na ADM 3.X a pokračují v procesu rozšíření kapacity RAID, pokud se zobrazuje nesprávná kapacita, obraťte se na podporu ASUSTOR, abyste nastavili parametry NAS.Zjistit více

NAS 251 - Úvod do RAID

NAS 352 - Online migrace na úrovni RAID a rozšíření kapacity (přidání nových disků)

NAS Kalkulačka RAID